Kanada – krajina lesov

Pokrývajúc väčšinu severnej časti severoamerického kontinentu a oblasť väčšiu ako oblasť Spojených štátov, má Kanada veľmi rozmanitú topografiu. Na východe má horské námorné provincie a nepravidelné pobrežie so zálivom Svätého (Bulgaria) Vavrinca a Atlantikom. Hlavná kultivovateľná plocha pokrýva väčšinu južného Quebecu a Ontária a vnútrozemskú kontinentálnu pláň, ktorá zahŕňa južnú Manitobu a Saskatchewan a väčšinu Alberty. Sú oddelené lesnou plošinou a Veľkými kanadskými jazerami – Hurónskym a Horným.

Smerom k ticho morí je väčšina Britskej Kolumbie, Yukonu a časť západnej Alberty pokrytá paralelnými pohoriami, medzi ktoré patria najmä Skalnaté vrchy. Tichomorská hranica pobrežia je ohraničená fjordmi a kanálmi. Najvyšším bodom v Kanade je Mount Logan (6050 m.n.m.), ktorý je v štáte Yukon. Dva hlavné riečne systémy tvoria rieka Mackenzie a St. Lawrence. Rieka Sv. Vavrinca s jej prítokmi je splavná viac ako 3058 km.

Kanada má dva úradné jazyky a sú nimi angličtina a francúzština. Oficiálnu dvojjazyčnosť v Kanade zaručuje aj zákon. Angličtina a francúzština majú rovnaký štatút vo federálnych súdoch, v parlamente a vo všetkých federálnych inštitúciách. Úradné jazykové menšiny majú zaručené vlastné školy vo všetkých provinciách a územiach. Ottawa je hlavným mestom Kanady aj keď je to len štvrté najväčšie mesto krajiny. Prvými obyvateľmi Kanady boli indiánske národy, predovšetkým Inuiti tzv. Eskimáci. Nordický prieskumník Leif Eriksson sa pravdepodobne dostal na pobrežie Kanady už v roku 1000, ale história bieleho muža v krajine skutočne začala až roku 1497, keď John Cabot v službách kráľa Henryho VII. dosiahol Newfoundland alebo Nové Škótsko. Kanada bola pod francúzskou nadvládou už v roku 1534 a to Jacquesom Cartierom. Samotné osídlenie Nového Francúzska, ako bolo aj nazývaná táto krajina, začalo v roku 1604 v Port Royal v dnešnom Novom Škótsku. V roku 1608 bol založený Quebec. Francúzske snahy o kolonizáciu neboli veľmi úspešné, ale francúzski prieskumníci do konca 17. storočia prenikli za Veľké kanadské jazerá na západné prérie a na juh pozdĺž Mississippi do Mexického zálivu. Spoločnosť Hudson’s Bay Company bola založená v roku 1670. Vzhľadom na cenné obchodovanie s rybárskymi a kožušinovými výrobkami vznikol konflikt medzi Francúzskom a Veľkou Britániou. V roku 1713 boli Anglickom obsadené Newfoundland, Hudsonov záliv a Nové Škótsko. V priebehu Sedemročnej pkrediti vojny (1756-1763) Anglicko rozšírilo svoje územie aj o Quebec.

A teraz Vám prinášame niekoľko tipov na krásne výlety. Yukon je ideálnym miestom na naplnenie Vašich prianí. Šance na videnie medveďa, losa alebo jeleňa sú neuveriteľne vysoké. Málokto navštevuje Yukon, pretože návštevníci majú tendenciu sa držať veľkých miest na juhu krajiny, čiže môžete sa vyhnúť turistickým návalom. Ak tento štát Kanady navštívite, ocitnete sa v dokonalom súlade s prírodou a okolitou krajinou. Calgary ponúka výber mnohých lacných aktivít pre cestovateľov. Vydajte sa na piknik v jednom z jeho mnohých parkov, choďte na kolieskové dráhy alebo spravte si poznávací výlet do sveta fauny a flóry okolitých štítov. K dispozícii je skvelá turistika, jazda na kajaku, lyžovanie, vodný rafting a táborenie. Je to jedno z najživších miest v Kanade.

Vancouver je jedno z najobľúbenejších miest v Kanade, Môžete byť v centre pulzujúcého metropolitného mesta, a potom už po desiatich minútach vyraziť do hôr. Vancouver veľmi dobre spája prírodu a civilizáciu. Mesto sa nachádza v Britskej Kolumbii, jedným z najkrajších regiónov v Kanade.