Nórsko – krajina krásnych zálivov

Nórsko má menej ako 5 miliónov obyvateľov, ale je to veľká krajina a riedko osídlená. Zahraniční návštevníci zvyčajne podceňujú vzdialenosti a čas cestovania. Od najjužnejšieho bodu až po hranicu s Ruskom je to asi 3000 kilometrov – barzi krediti. Nórsko je väčšie ako Nemecko. Pobrežie Nórska má neuveriteľných 25 000 kilometrov, ak sú zahrnuté fjordy, teda jedno z najdlhších na svete a okolo 100 000 kilometrov, ak sú zahrnuté ostrovy. Nórsko je východnou a západnou krajinou, keďže najväčšie východné mesto na pevnine je ďalej na východ ako napríklad Petrohrad, Kyjev a Istanbul, zatiaľ čo mesto Bergen je ďalej na západ ako Kolín, Ženeva a Miláno. Finnmark, najväčší a najsevernejší kraj, je väčší ako Dánsko, Holandsko alebo Švajčiarsko, ale má iba 70 000 obyvateľov. Kautokeino, najväčšia administratívna oblasť vo Finnmarku, má veľkosť Jamajky.

Topografia pozdĺž pobrežia, fjordov a hôr je zložitá a verejná doprava je často obmedzená na jeden autobus denne. Návštevníci prichádzajúci na niekoľko dní sa musia zamerať na jedno alebo dve mestá alebo regióny. Napríklad jazda zo severu na juh môže trvať aj niekoľko dní. Vzhľadom k tomu, že krajina sa tiahne ďaleko na sever je Nórsko plné skvelých miest na návštevu, pri príchode na sever môžete ísť na Ålesund, Trondheim, Lofotské ostrovy, dokonca aj severný mys na najsevernejšom cípe. Môžete dokonca navštíviť ostrov Svalbard v blízkosti Severného pólu – заем без трудов договор.

Zatiaľ čo Nórsko je veľmi moderná krajina s množstvom dobre organizovaných prehliadok a dopravných služieb, množstvo priestoru a dlhé vzdialenosti sú ideálne pre samostatného cestujúceho. Cestovatelia, ktorí sú ochotní investovať mimoriadne úsilie do neznámeho, budú odmenení. Plánujte svoj výlet podľa typu prepravy a cestovných časov. Zaobstarajte dobrú mapu na začiatku a nakreslite nejaké hrubé počiatočné trasy. Hlavnou atrakciou v Nórsku je samotná krajina a príroda. Nórsko má množstvo fjordov, ostrovov, pobrežia, lesov, jazier, hôr a vodopádov. Nórsko má množstvo pekných a zaujímavých miest, z ktorých niektoré majú oprávnenú povesť (napríklad mesto Bergen). Nórsko nemôže byť precestované návštevou dvoch alebo troch veľkých miest. Atrakcie nie sú na mape obmedzené body, ale do značnej miery k nim patrí všetko pozdĺž trasy.

Nórsko je veľmi ďaleko na severe, ale nemá arktické podnebie. Juhozápadné pobrežie (mesto Bergen) má mierne podnebie ako napríklad Británia a Holandsko. Východ (Oslo a “východné údolia”) má akési kontinentálne podnebie a letá môžu byť pomerne teplé až do 20 stupňov Celzia. Nordické slnko môže spáliť Vašu pokožku, aj keď nie je teplo, najmä na zasnežených poliach, vo vysokých horách a v blízkosti vodných plôch. Noste slnečné okuliare a chráňte a natrite si najmä nos a pery. Väčšina návštevníkov prichádza v lete, keď je nekončiace sa denné svetlo a príjemné teploty.

Upozorňujeme však, že podnebie a počasie sa výrazne líšia od severu na juh a od východu na západ. Aj počas niekoľkých hodín jazdy môže dôjsť k zmene z hlbokých mrazov na mierne počasie. V prípade prudkého vetra a silného snehu môžu byť horské priechody zatvorené v krátkom čase. Fjordy sú pravdepodobne najznámejšou atrakciou Nórska a mnoho turistov sa ponáhľa k Geiranger a Flåm, ktoré sú najznámejšie a chránené UNESCO. Fjordy sa však nachádzajú po celej krajine.